Máte 3 pokusy zdarma…hradí je pojišťovna.

No řekněte, jak byste pochopili následující větu? „Úhrada z veřejného zdravotního pojištění v souvislosti s umělým oplodněním je prováděna nejvíce třikrát za život, nebo bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy nejvýše 1 lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy, čtyřikrát za život.“ (upravuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, §15 odst. 3 písm. a), b)).

Když to vyjádřím trochu lidsky a srozumitelně, tak se tady píše, že 

pojišťovna mi zaplatí 4 cykly umělého oplodnění, pokud si nechám poprvé a podruhé vložit jen jedno embryo, jinak 3 cykly za život.

Já, když si to přečtu, tak z toho chápu, že mi to tedy celé hradí pojišťovna. Vypadá to, že nic neplatím.

Ono to ale není až tak jednoduché a už vůbec mi pojišťovna nehradí úplně všechno…

Pojišťovna mi sice hradí IVF cyklus, ale jsou tam ještě jiné platby, které sice do IVF cyklu spadají, ale jsou něco jako „nadstandard“, bez kterého se „neobejdete“. Zároveň k tomu, aby mi pojišťovna cyklus hradila, musím splňovat to, že jsem  při oboustranné neprůchodnosti vejcovodů ve věku mezi 18 až 38 lety a 394 dní, v ostatních případech mezi 22 lety až 38 lety a 394 dní.

Co je to tedy celý IVF cyklus? Co zahrnuje a co už ne? Předem se omlouvám, že se v tomto článku nebudu moc věnovat vysvětlení, co který pojem znamená, chci se tady spíš zaměřit na ceny, které je třeba nad rámec pojištění ještě uhradit.

Velmi jednoduše by se dal IVF cyklus rozdělit na 3 části – Hormonální stimulace (1), odběr vajíček (2) a oplodnění a přenesení embrya do dělohy (3).

Samozřejmě, než se do všeho pustíte, přijdete na kliniku na vstupní konzultaci, lékař zjistí, s čím vlastně přicházíte, jaká je Vaše rodinná anamnéza (více, jak to probíhá na první konzultaci si můžete přečíst zde)…A na základě toho Vás pošle na potřebná vyšetření – některá hrazená pojišťovnou (př. vyšetření spermiogramu Vašeho partnera), některá zase ne (př. vyšetření hladiny AMH = antimülleriánský hormon). Ceny a to, jestli budete něco hradit, se můžou v jednotlivých klinikách lišit. Může se také lišit, na jaká vyšetření Vás pošlou a jestli vůbec na nějaká. 😊

No a na základě výsledků Vám lékař připraví plán léčby – stimulační protokol. Ten je zdarma, v rámci Vašeho pojištění. Předepíše Vám jaké hormony a v jakém množství je budete aplikovat (formou spreje, injekce,..), aby se podařilo vytvořit optimální počet folikulů. S cílem zvýšit šance na úspěch.

Záleží na tom, jaké hormony Vám lékař předepíše a v jakém množství. Podle toho Vám pojišťovna uhradí poměrnou část. Takže tady je potřeba se připravit na doplatky v řádu i několika tisíc…

Během stimulace chodíte na kontrolní ultrazvuky, kolik folikulů se vytvořilo a jak jsou velké. Pokud se netvoří nebo nerostou, lékař cyklus ukončí. Tento cyklus se Vám nepočítá do těch pokusů, o kterých jsem psala výše. Kontroly jsou v ceně.

Když se velikost folikulů blíží cca  18 – 20 mm, lékař naplánuje poslední aplikaci léku – tentokrát na „dozrání vajíčka“ a jeho uvolnění v „ten pravý čas“ a pozve Vás na odběr vajíček. Tady si připlatíte za anestezii, pokud to nechcete absolvovat „zaživa“ (opravdu ji doporučuji). A v případě, že nelze získat spermie od Vašeho partnera standardním způsobem, připlatíte si ještě za tento způsob speciální.

A pak přichází oplodnění. Můžete si vybrat z různých metod (ICSI, PICSI,…), vše už si ale hradíte sami. Připlatíte si, pokud chcete prodlouženou kultivaci (= až 5. den po oplodnění se embryjko vloží do dělohy), připlatíte si za to, jestli chcete sledovat embryjka, jak se vyvíjí tzv. embryoskopem,…

Co je ale důležité, pokud se ani jedno vajíčko neoplodní nebo se oplodní, ale přestanou se vyvíjet, nebo jsou geneticky či jinak nevhodná, a tím tedy nedojde k transferu, bohužel jste v této fázi přišli o Váš pokus.

Když jsou vhodná embryjka k transferu, naplánuje lékař den, kdy jsou vložena do dělohy. No a tady máte zase na výběr spousty možností, jak „úspěšnost podpořit“ – embryoglue, embryogen,,…vše nad rámec pojištění, tedy Vámi hrazené a na některých klinikách Vám velmi doporučované.

No a pokud Vám zbylo více embryjek, která si chcete schovat na později, zamrazení (=kryokonzervace) je taky zpoplatněno.

Suma sumárum, je potřeba se připravit na doplatky, které Vás můžou dost překvapit a možná i zaskočit.

Takže co říct závěrem:

  1. I když máte nárok na úhradu IVF cyklu pojišťovnou, připravte se na doplatky, které mohou být pár tisíc, ale i třeba 20.000,- Kč.
  2. S tím, co si všechno „přidat“, chci tady jen doporučit – vyslechněte si názor lékaře, jeho doporučení a důvody, proč, a pak se Vy sami rozhodněte, kterou možnost „navíc“ si vyberete, které věříte, že Vám pomůže. Není nutné využít všechno, co klinika nabízí a co Vám lékař doporučuje, protože to není vůbec záruka toho, že otěhotníte. 

Vybírejte proto s citem, poslouchejte svůj vlastní šestý smysl a věřte v úspěch.  

Napsat komentář

detizezkumavky.cz