Jak zlepšit kvalitu vajíček – 1.díl

golden egg

Marc Sklar – Fertility expert

https://marcsklar.com/

 https://www.youtube.com/channel/UCckJrww4bImdjwPFvr631zA  

Seriál krátkých videí o tom, jak zlepšit kvalitu vašich vajíček a ovariální zásobu, na co se zaměřit a proč.

1.díl - Základy - co je AMH, AFC, ovariální zásoba

První důležitá věc, kterou je potřeba zmínit – pokud se snažíte otěhotnět, je, jak klíčové je se zaměřit na zlepšení kvality vajíček a ovariální zásoby. Obzvláště pokud je vám více jak 35 let.

Na začátku je vždy důležité pochopit základy – tedy jak vaše tělo funguje, co všechno tyto hormony znamenají a jaký mají vliv na váš reprodukční systém.

AMH

AMH je hormon, který je produkován granulózními buňkami, tedy buňkami folikulárními. Je typem podpůrných buněk, které vytváří obal kolem oocytu (nezralého vajíčka) ve vaječníku a představují jednu z částí vaječníkového folikulu. Tedy podporují vyvíjející se folikuly.

Když testujeme AMH, tak v podstatě testujeme počet vyvíjejících se folikulů na začátku daného konkrétního cyklu. Tato informace se zásadně rozchází s tím, co většinou slyšíte od lékařů, a to, že AMH je ukazatel toho, kolik vám ještě celkově zbývá vajíček. Realita je ale jiná – AMH nám říká, kolik folikulů se vyvíjí v daném konkrétním cyklu, aby mohly být využity. Jak je vidět, jedná se o dvě opravdu rozdílné věci.

AFC

Dalším ukazatelem toho, kolik folikulů se vyvíjí v daném konkrétním cyklu a jak to koreluje s vaším AMH, je tzv. AFC = Antral follicle count = neboli počet dutinek folikulu, který se dá určit ultrazvukem na začátku vašeho cyklu.(tedy ve chvíli, když začnete krvácet -1., 2., 3. a 4. den). Tento ultrazvuk ukazuje, kolik folikulů se v daném konkrétním cyklu vyvíjí.

AMH a AFC by si měly vzájemně odpovídat. Často tomu ale tak není. To vypovídá o tom, že není soulad nejen mezi těmito 2 ukazateli, ale ani v tom, co nám hormony říkají.

AMH může být spojeno s tím, kolik vajíček nám ještě zbývá, ale není to jen tak černobílé.

Proto je důležité nejdříve vědět, co AMH znamená, jak koreluje s AFC, tedy kolik vajíček máte nejen pro daný konkrétní cyklus, ale i do budoucna.

Často se stává, že vám lékaři řeknou, že už vám žádná vajíčka nezbývají. AFC provedené na začátku vašeho cyklu vám neřekne, kolik vajíček vám zbývá na zbytek vašeho reproduktivního života, ale řekne vám, kolik vajíček se vyvíjí v tom daném konkrétním cyklu.

AMH je podobné – toto číslo neboli nějaká škála čísel nám poví, že počet vajíček je přijatelný a dostatečný proto to, abyste mohli pokračovat ve vaší cestě za miminkem. Ale není zde úplně přesná korelace k číslům jako takovým – znamená číslo 2 2 miliony folikulů? Nebo 2,5 milionů folikulů? To nevíme, tomu zatím nerozumíme, jak to vlastně je. Přesto řada lékařů věří, že toto číslo znamená, kolik vajíček vám zbývá, kolik jich je připraveno ve vaječnících.

I přes to všechno, je důležité znát hodnotu AMH hormonu, protože vám poskytne informaci o tom, jak funguje vaše tělo z pohledu reprodukce. Pouze informaci.

Ale – poví vám, že se blíží konec vašeho reproduktivního života? NE.

Pokud je toto číslo moc vysoké, znamená to, že máte PCOS? Ne nutně, i když většinou to tak může být.

Pokud je číslo příliš nízké, znamená to, že už vám nezbývají žádná vajíčka? NE.

Je to jen informace, a tu je nutné dát dohromady zase s dalšími informacemi. Proto před tím, než se do čehokoli pustíte, je potřeba se na celkovou věc podívat tzv. z většího úhlu. Je třeba znát celý obrázek – tedy nejen hodnotu AMH, ale také jak je na tom vaše FSH, AFC a vaše celkové zdraví vůbec.

Důležitou roli hraje, jak vypadá váš cyklus, jak je dlouhý, jestli pravidelně ovulujete, jestli už nějaké děti máte, případně jestli jste zažila nějaké potraty….atd. prostě je třeba se podívat na vše a ne jen na jeden jediný hormon.

Mitochondrie

Pokud mluvíme o ovariální zásobě, AMH, musíme také mluvit o funkci mitochondrií. Mitochondrie jsou takové zásobárny energie pro buňky, tedy energie skrytá v buňkách. A tato energie je klíčová pro vaše ovariální zdraví a také reprodukční funkci.

Zdraví vašeho embrya je dáno schopností vašich buněk produkovat tuto energii, která vychází z mitochondrií – proto toto je jedna z nejdůležitějších věcí, na které se musíte zaměřit, pokud chcete obnovit ovariální zásobu. S věkem mitochondrie ztrácí tuto funkci, a tím dochází k různým vadám DNA mitochondrií, což ovlivňuje také vaše AMH a také FSH.

Pokud se tedy zaměříte na obnovení funkce mitochondrií, tak to bude mít obrovský efekt na vaše ovariální zdraví a vaši budoucí plodnost.

Abychom měli komplexnější obrázek, je třeba testovat nejen AMH, ale také FSH (folikulostimulační hormon), LH (luteinizační hormon), E2 = estradiol (estrogen) – to jsou základní testy. Pak je potřeba znát hodnoty androgenů (testosteron), Dhea a TSH (hormon štítné žlázy). Tím, že budete znát hodnoty všech těchto hormonů, budete vědět, co dělat, abyste se mohli posunout dál.

Další klíčová věc – každý má možnost změnit čísla, ale nejdříve je nutné je pochopit!

Co ovlivňuje tato čísla? Co ovlivňuje kvalitu vajíček nebo ovariální zásobu?

Mnoho věcí můžete změnit tím, že změníte to, co děláte, to, jak se chováte.

1. Genetika

Někdo ji změnit dokáže, někdo ne. Každý z nás se narodí s nějakou genetickou výbavou. Tu změnit nemůžeme. ALE můžeme změnit, jak se naše tělo s touto informací vypořádá. Příklad – představte si nějaký panel a na něm malé zářivky. Ty jsou rozsvícené a představují například to, že máme hnědé vlasy a hnědé oči, výšku nějakých 170cm….tyto žárovky jsou zapnuté. Blond vlasy, modré oči, výška 180cm jsou ale vypnuté…to nezměníte. Nemůžete změnit, co je zapnuté nebo vypnuté. Ale můžete změnit, kdy nebo jestli se co zapne nebo vypne.

Můžete tedy zapracovat na tom, jak bude vaše tělo fungovat, jak bude zvládat prostředí, ve kterém žije, jídlo, které konzumuje, stres, kterému je vystavováno, atd. , a to vaší činností – životním stylem, postojem, jak budete zvládat tyto věci, atd.

2. Enviromentální toxiny

To jsou chemikálie, kterým je naše tělo vystavováno, a které velmi závažně ovlivňují vaše zdraví a reprodukční schopnosti, schopnost zvládat stres, vypořádat se s metabolizovanými hormony, ale také s tím, že třeba přidávají vašemu tělu i jiné hormony, které vy vůbec nechcete a nepotřebujete. Je tedy na vás, čím se budete obklopovat – čím mýt, čím uklízet, čím se parádit,….

3. Životní styl

Sem patří stres, způsob stravování, to, jestli cvičíte, máte nějaký pohyb, jak relaxujete, odpočíváte, atd…To, jak žijete má obrovský dopad právě na funkci mitochondrií – zejména pokud k tomu patří alkohol, léky a kouření – tyto 3 neduhy velmi urychlí proces stárnutí, tedy i to, že mitochondrie ztrácí svou energii.

4. Zdraví vašeho zažívání

Klíčovou roli také hraje, v jakém stavu je váš trávicí trakt…jak funguje, jestli nemáte v těle nějaký zánět,….atd.

Co říct závěrem...

  1. AMH je jen jeden z ukazatelů vašeho reprodukčního zdraví a je třeba se na něj dívat v mnohem širším kontextu.
  2. AMH znamená počet vyvíjejících se folikulů na začátku daného konkrétního cyklu.
  3. Pro zdraví vašeho vajíčka, ale i oplozeného embrya je klíčová správná funkce mitochondrií.

Máte moc ve svých rukou – můžete ovlivnit nejen vaši ovariální zdraví, ale i AMH a AFC.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=a5dtQYYifZ0&t=910s

 

 

2 Replies to “Jak zlepšit kvalitu vajíček – 1.díl”

  1. Kateřina Pertlová says: Odpovědět

    Katko, nádherné stránky plné naděje, porozumění a lidskosti.
    Na Tvé stránky jsem narazila v pravou chvíli. Děkuji za ně
    Kačka

    1. Kateřina Nováková says: Odpovědět

      Moc mě těší Vaše milá slova a upřímně za ně velmi děkuji! Držím moc pěsti, ať se Vám splní Váš sen! K.

Napsat komentář

detizezkumavky.cz