Jaká vyšetření před IVF a proč?

Slýchávám to docela často…..Přicházíte na kliniku a udělají vám jen základní vyšetření a pak hurá – honem hup na IVF. Přitom i z mého laického nelékařského pohledu si dovolím tvrdit, že nejde nikoho léčit, aniž byste pořádně zjistili, co ho trápí…. … a to se dá poznat jen komplexním vyšetřením.

Když jsme byli na začátku naší cesty, tak se nám to taky stalo. Byli jsme vyjevení ze všeho, z toho, co nás čeká, a ani náhodou jsme nevěděli, že bychom měli chtít nějaká pořádná vyšetření, a už vůbec ne jaká a proč…

Setkali jsme se i s tím, že když jsme odcházeli z jedné kliniky jinam, v nové klinice nám sdělili, že si máme vyžádat výsledky vyšetření z původní kliniky a pak že začnou  s léčbou….Ještě teď kroutím nevěřícně hlavou….

Moc si přeju, aby to byly spíše výjimky a aby na většině klinikách bylo komplexní vyšetření naprostý standard.

Aby se vám nestalo nic podobného jako nám, sepsala jsem pro vás pár doporučení, které by vám mohly pomoct získat to, co potřebujete a hlavně se v tom i zorientovat.

Chtějte detailní vyšetření

Nenechte se odbýt a chtějte, aby vám udělali všechna potřebná vyšetření, pokud možno, co nejkompletnější….a pokud přecházíte na jinou kliniku, nepřistupte na to, že byste si vyšetření vyžádali od té původní.

Proč? Možná už uběhl nějaký čas od posledních vyšetření, situace se mohla u vás změnit. Každá klinika má také svou laboratoř, a ta může být jinak citlivá na výsledky. Každý lékař také vyhodnocuje výsledky svým pohledem – ovlivněným zkušeností, praxí, ….proto nová klinika (a je jedno jestli úplně poprvé nebo odjinud) by měla zajistit i nová vyšetření…

Ptejte se a nechte si vysvětlit

Kliniky mívají často seznam vyšetření, na která vás mohou poslat. I kdyby na vaší klinice žádný neměli, ptejte se svého lékaře, na jaká vyšetření vás pošle a proč vás posílá na to či ono vyšetření anebo proč ho naopak vynechává. Ptejte se, k čemu vyšetření jsou a jak důležitá jsou pro posouzení vašeho zdravotního stavu.

Nechte si vysvětlit výsledky vašich vyšetření

To je podle mě dost zásadní věc…Často lékař drží v ruce výsledky vyšetření a řekne vám: “ Jo v pohodě, výsledky jsou v normě.“ Ale co to je norma? Že spadám do nějaké škály – normy, je pro mě dobře nebo je tam nějaké ALE?

Proto si nechte opravdu jasně vysvětlit, jaké jsou vaše hodnoty, co to znamená a jaký vliv to má na vaši plodnost v kontextu všech provedených vyšetření.

A jaká vyšetření byste měli absolvovat?

Rodinná anamnéza

Tento rozhovor vlastně slouží k tomu, aby se o vás doktor dozvěděl co nejvíce. Jaké nemoci jste prodělali oba, jaké léky jste brali, jaké operace absolvovali, jestli v rodině bylo nějaké závažné onemocnění, atd. To vše pak pomůže k tomu líp zacílit další potřebná vyšetření.

Ultrazvukové vyšetření

Jedná se  o zobrazení orgánů malé pánve (dělohy, vejcovodů, vaječníků) – důležitá je velikost a tvar dělohy, děložní dutiny a vaječníků. Některá CAR provádějí i 4D ultrazvuk, který ještě lépe zobrazí vše v oblasti malé pánve

Základní laboratorní testy z krve

  • STD – vyšetření, zda netrpíte nějakou pohlavně přenosnou nemocí
  • TSH – vyšetření hormonů štítné žlázy
  • AMH – zjištění tzv. ovariální zásoby

Hormonální profil

  • FSH  – hladina folikulostimulačního hormonu – řídí zrání folikulů
  • LH – hladina luteinizačního hormonu – podporuje tvorbu pohlavní hormonů
  • Estrogeny – důležitý hormon pro fungování cyklu, děložní sliznici,…
  • Progesteron – důležitý hormon pro fungování cyklu, děložní sliznici,…
  • Prolaktin – hladina luteotropního hormonu – zvýšená hladina blokuje dozrávání vajíček

Imunologické vyšetření

Zjišťuje, zda v těle není nějaká imunologická nerovnováha, která by bránila otěhotnění a donošení miminka

Spermiogram u muže

Další vyšetření

Každý jsme jedinečný a každý přicházíme s jinými problémy. Proto můj seznam není a ani nemůže být kompletní. Může se totiž u každého z nás lišit.

Někdo může navíc absolvovat genetické vyšetření, aby se zjistila např. srážlivost krve nebo skryté nosičství nejčastějších dědičných chorob, někdo vyšetření průchodnosti vejcovodů nebo vyšetření endokrinologické. Určitě byste ale měli absolvovat ta výše zmíněná.

Pokud zde není nějaké vyšetření, o kterém si myslíte, že by na seznamu mělo být, budu ráda za vaše podněty a doplním. Děkuji předem za sdílení a přeji hodně štěstí.

  1.  

Napsat komentář

detizezkumavky.cz