Jak zlepšit kvalitu vajíček – 2.díl

2. díl - Strava, životní styl, spánek

Strava

Neexistuje žádná univerzální rada na správnou dietu, která by se hodila pro každého, kdo se snaží otěhotnět. Všechno je potřeba vždycky přizpůsobit na míru, přesto si můžeme ukázat určité typy potravin, které můžete zakomponovat do vašeho jídelníčku a nebo je naopak vynechat, a které mají obrovský vliv na vaši plodnost a kvalitu vajíček.

Antioxidanty

V minulém díle jsme si říkali, jak velmi důležitou funkci mají mitochondrie pro vaši plodnost. A jednou z věcí, kterou můžete ovlivnit jejich funkci, je právě přidání antioxidantů do vaší stravy.

Antioxidanty jsou obsaženy v určitém typu potravin a pomáhají našim buňkám mládnout a fungovat zdravě. Zejména jsou velmi důležité pro kvalitu vajíček a ovariální zásobu právě tím, že podporují funkci mitochondrií.

3 top potraviny obsahující antioxidanty
Bobuloviny (borůvky, jahody, ostružiny, maliny, brusinky..)

Obsahují obrovské množství antioxidantů, vlákniny a vitamínu C. Proto si vyberte ty, které vám chutnají a zařaďte je do vaší stravy.

Goji neboli kustovnice čínská

Tato superpotravina je přímo nabytá aktivními látkami, které mají příznivý vliv na celou řadu pochodů v našem organismu. Dle čínské medicíny je považována za elixír dlouhověkosti.

Zelenolistá zelenina

Kadeřábek – obsahuje velké množství látek, které chrání buněčnou DNA před poškozením. Košťálová zelenina je všeobecně bohatá na vlákniny, minerální látky (fosfor, vápník a draslík) a vitaminy skupiny B, C, provitamin A a kyselinu listovou.

Připravit si ho můžete  blanšírováním, vařením na páře nebo přípravou chutných chipsů.

Artyčok – obsahuje velké množství minerálních látek jako vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek, vitamíny A, C, E, K, betakaroten, kyselina listová, kyselina pantothenová, mastné kyseliny a spousty dalších zdraví prospěšných látek.

Připravit si ho můžete například na páře nebo jako chipsy v olivovém oleji.

Hořká čokoláda – toto ocení asi ti z vás, kteří máte rádi nějaké to mlsání. 🙂  Hořká čokoláda neobsahuje moc cukru (při snaze o miminko je dobré vyvarovat se konzumace cukru) a může vás zachránit, když vás přepadnou chutě na sladké. Je dobré si koupit čokoládu s minimálně 70% kakaa.

Protizánětlivé potraviny

Abychom minimalizovali možné záněty v našem těle, je potřeba se některým potravinám vyhýbat.

Patří sem lepek, mléčné výrobky a cukr. Pokud potřebujete alespoň trochu mléčných výrobků, pak si ale dopřejte plnotučné, žádné se sníženým nebo žádným tukem.

Co se týče cukru, neznamená to, že ho musíte úplně vynechat, ale ideální je ho snížit na minimum. Občas si něco osladit nevadí. Každopádně zkušenosti lidí, kteří vysadili cukr, lepek a mléčné výrobky ze své stravy úplně, ukazují, že se tito lidé cítí mnohonásobně lépe, pociťují více energie, lépe spí, aj.

Co se týče zeleného čaje, pokud si uděláte 1 šálek opravdu kvalitního zeleného čaje denně, pak rovněž napomůžete snížit možné záněty v těle a zvýšíte množství antioxidantů ve vašem těle.

Zdravé tuky

Do vašeho jídelníčku je velmi prospěšné zařadit vysokotučné potraviny jako ryby, avokádo nebo olivový olej, které obsahují hodně zdravého tuku a napomáhají našemu tělu snížit možné záněty a vyrovnat hormony.

Zdravé tuky jsou velmi důležité pro vaši ovariální zásobu a vaši plodnost, protože zlepšují a vyrovnávají hladinu hormonů.

Co je ale důležité vypíchnout z toho všeho – kvalita jídla stojí nade vším!

Pokud budete jíst bobuloviny, ale budou potříkané pesticidy nebo jinými chemikáliemi, pak to nemá smysl a žádný pozitivní efekt na vašem zdraví nepocítíte.  

Proto je důležité konzumovat Bio organic potraviny, které neobsahují žádné pesticidy ani jiné chemikálie. Při výběru potravin hledejte živočišné produkty, kdy zvířata jsou krmena trávou, žijí na pastvách, do potravy se jim nepřidávají žádná antibiotika ani hormony.

Právě kvalita potravin má největší dopad na vaši plodnost a vaše celkové zdraví, proto si dávejte pozor na to, co kupujete a jíte.

Možná jste slyšeli už o půstu – zejména přerušovaný půst (16:8,…), který má rovněž velký vliv na kvalitu vajíček a funkci mitochondrií.

Životní styl

Toto téma je velmi široké a velmi ovlivňuje naši plodnost a celkové zdraví, proto bychom se měli snažit o vyrovnaný životní styl…ale co to je? Co znamená vyrovnaný životní styl?

Vyvážený životní styl znamená

  • vybalancovanou práci, ale i zábavu,
  • vyvážený rodinný život, ale i váš život osobní (vás jako jedince),
  • schopnost zvládat stres,
  • to, jak a kolik cvičíte – je to skoro vůbec nebo naopak příliš?

Zkuste si sami pro sebe vyhodnotit, jak na tom jste. Buďte k sobě opravdu upřímní, protože jen vy sami víte, jak na tom jste a co je třeba změnit.

Cvičíte moc? Drsné tréninky, několikrát týdně? Cítíte se pak úplně vyšťavení? Pak uberte.

Necvičíte vůbec a jen sedíte doma? Pak se zvedněte a jděte se třeba projít ven na čerstvý vzduch.

Řešíte stres tím, že si zapnete televizi? Co zkusit nějaké antistresové cviky nebo techniky.

Prostě se zamyslete nad tím, jak žijete a zkuste si sami říct, co byste chtěli změnit a zaměřte se na kroky, které ke změně povedou.

Spánek, odpočinek, zotavení

Toto téma bývá často přehlíženo a opomíjeno.

Většina z nás spánku a odpočinku moc nedá. Nakládáme si spousty úkolů a povinností, které chceme stihnout, častokrát víc než je vůbec možné za celý den stihnout. Večer doděláváme resty, koukáme na televizi, …a abychom to všechno stihli,  děláme pak kompromisy v tom, kolik hodin denně celkem spíme. Což má i velký vliv na kvalitu spánku.

Spánek je lék, je to čas, kdy se vaše tělo zotavuje, obnovuje, odpočívá, je blahodárný pro každičkou buňku vašeho těla, včetně těch, které jsou potřebné k růstu folikulů a pro kvalitu vajíček.

Nestačí spát 4, 5 nebo 6 hodin, měli byste se snažit o 8hodinový spánek.

Dejte spánku prioritu, dejte prioritu vašemu zdraví!

Možná nedoděláte všechno, co jste si na ten den naplánovali, možná nedokoukáte poslední epizodu vašeho oblíbeného seriálu, ale dopřejete si spánek, který je pro vaše zdraví nejdůležitější.

 

Zdroj: https://marcsklar.com/,  https://www.youtube.com/channel/UCckJrww4bImdjwPFvr631zA  

Napsat komentář

detizezkumavky.cz