Jak se připravit na první návštěvu kliniky?
Co mně tam čeká?
Tááák, a už je to tady. Protože miminko stále nepřichází, tak Vy sami nebo Váš gynekolog jste dospěli k rozhodnutí, že nastal čas to začít „řešit“. Máte v ruce žádanku na kliniku. To, jak jste si ji vybrali nebo jestli Vám ji doporučil Váš gynekolog, teď nechám stranou. Pokud Vás zajímá více, jak vybrat tu správnou kliniku, můžete si přečíst můj článek „Správný výběr kliniky je klíčem k Vašemu úspěchu“. Teď se ale chci zaměřit na to, co s tou žádankou dál dělat.
Voláte na kliniku a dostáváte termín první návštěvy. Vaše první rande. No když si vzpomenu, jak jsem byla před první návštěvou nervózní já, jak jsem se na jednu stranu těšila, na druhou stranu se zase bála,…tak to fakt můžu srovnávat s prvním rande. 😊 Nevíte, do čeho jdete, co Vás tam čeká. Jak se vůbec připravit? Připravit se vůbec? A co se bude na schůzce dít? Co mám čekat?….
Otázek milión…nebo dva? 😊
A protože Vám chci tu Vaši cestu za vytouženým miminkem co nejvíce usnadnit, sepsala jsem pro Vás pár tipů, na co se připravit a co Vás tam asi tak čeká. V tom, co Vás tam čeká, se můžou jednotlivé kliniky trochu lišit, ale obecně to bude podobné…
Možná se ptáte – a je potřeba se na to první schůzku vůbec připravit? Rozhodně ANO! Věřte mi, že opravdu ano. Nebudete si připadat jako úplní mimoni, když na Vás doktor vychrlí spousty pojmů, možností, postupů, atd. Tím, že se připravíte, Vám to bude už trochu povědomé a snáze se zorientujete a pochopíte, o co jde. Já se nepřipravila a byla jsem mimoň…Zbytečně dlouho.
Jak se tedy připravit na první schůzku?
– Sepište si, co potřebujete Vy sami předem znát. Například chcete porozumět základním pojmům nebo mít představu o tom, jak celý proces probíhá. Nebo jaké jsou možnosti ve Vašem konkrétním případě…
– Pohledejte informace, kde se dá. Na stránkách kliniky, v různých skupinách zaměřených na umělé oplodnění, od známých, kteří již absolvovali…
– Udělejte si seznam dotazů – které Vás spontánně napadnou nebo na které jste narazili, když jste hledali informace, ptali se v okolí. Pamatujte, že žádná otázka není hloupá, jde tu o Vás, o Vaši budoucnost, Váš život, takže máte právo se ptát na cokoliv.
Uvidíte, že když se připravíte, trochu si předem nastudujete, budete se nejen cítit jistěji a klidněji, ale zároveň budete schopni více rozumět tomu, co Vám doktor říká….a to se vyplatí, věřte, že těch nových informací a pojmů na Vás vychrlí opravdu hodně. 😊 Klidně si ten papírek s dotazy vezměte s sebou….ono pak člověk, když je nervózní, nejistý, na spousty věcí může zapomenout…a na papírku se myšlenky nikam neztratí 😊
No a co se bude na schůzce dít?
Na většině klinikách se Vás budou napoprvé hlavně ptát. Je to něco jako malý výslech.
Aby mohli zahájit léčbu, musí vědět, s čím přicházíte a jaký je Váš zdravotní stav.
Takže doporučuji předem se zamyslet nad tím, jaké jste prodělali nemoci, úrazy, jestli jste byli na nějaké operaci, ale také jaký je Váš menstruační cyklus – od kdy menstruujete, jak dlouho, jak intenzivně, jestli máte při menstruaci nějaké obtíže….no a pak může přijít také otázka, jak často máte vůbec pohlavní styk. Někde možná doktor provede kontrolní ultrazvuk.
A podle zjištěných informací Vám pak naplánuje potřebná vyšetření, která absolvujete před zahájením léčby.
Co bych chtěla doporučit. Setkala jsem se totiž s různými přístupy.
– Chtějte všechna možná a dostupná vyšetření. Zastávám názor, že aby Vám mohli opravdu zvolit ten nejvhodnější způsob léčby, potřebují znát detailně Váš zdravotní stav.
– Dejte si pozor, aby všechna vyšetření provedla klinika nebo její spolupracující odborníci. Setkala jsem se totiž i s tím, že po mně pan doktor chtěl, ať si vyžádám zdravotní dokumentaci u mého doktora, aby nemuseli to či ono vyšetření dělat. Proč na to upozorňuju? Protože jedině vyšetření provedená pod hlavičkou kliniky Vám zajistí ucelený a shodný názor na Váš zdravotní stav a pomůže zvolit co nejvhodnější léčbu.
Co říct závěrem? Přeju Vám, ať je to první rande co nejpohodovější a ať z toho „vztahu“ opravdu vzejde Vaše vytoužené miminko.
S nadšením pomáhám budoucím rodičům „zkumavek“ na cestě za vytouženým miminkem. Nabízím nelékařský pohled ženy, která si sama touto náročnou cestou umělého oplodnění prošla a hodně se naučila. Díky svým zkušenostem nyní ukazuji ostatním, jak tuto cestu co nejlépe zvládnout a radím, jak snahu lékařu podpořit i vlastní iniciativou.
Jsem autorkou e-booku Umělé oplodnění aneb 7 zásad, jak celý proces co nejlépe zvládnout, Klidná mysl ve 3 krocích a 4 klíčové otázky k umělému oplodnění.