Tak tako otázka asi nezajímá jen ty, které se chystají podstoupit umělé oplodnění… Myslím, že ne jedna žena se sama sebe čas od času ptá, jak na tom vlastně je a je jedno, jestli už děti má nebo je teprve plánuje, jestli na ně půjde přirozenou cestou nebo s pomocí lékařů..
Vidíte. Tak jednoduchá a základní věc – vědět, jestli ještě mám „palivo“ na to otěhotnět…
Jak na tom ale opravdu jsem?
Můžu si dovolit odložit mateřství a přijmout lukrativní nabídku práce nebo odjet na cestu kolem světa, o které jsem vždycky snila?
Můžu ještě počkat se sourozencem pro svého prvorozeňáčka a „pustit se do výroby“, až si toho prvního užiju, až trochu povyroste?
Důvodů, proč „odkládat“ může být spousty. Navíc model dnešní doby Vzdělání – Kariéra – Rodina často vede k tomu, že ženy své mateřství odkládají na „pozdější dobu“. Někdy musí odložit nechtěně, protože právě v této chvíli nemají „toho pana P“.
Faktem je, že průměrný věk prvorodiček se stále zvyšuje. Pro příklad – v roce 1995 byl průměrný věk prvorodičky kolem 23 let, dnes už je to ale 28 let!
Jenže…takové čekání a odkládání se může pěkně nevyplatit.Ať chceme nebo ne, čas v tuto chvíli hraje proti nám. Se stoupajícím věkem totiž klesá počet vajíček a zároveň se snižuje jejich kvalita.
„Dá se tedy vůbec poznat, jestli mám ještě čas a můžu si takové „odložení“ dovolit?“
Dá a velmi jednoduše!
Existuje totiž způsob, jak lze vaši plodnost poměrně snadno a přesně zjistit a dozvědět se tak, kolik času ještě zbývá, jestli má ještě smysl pokoušet se o otěhotnění pomocí umělého oplodnění. Jedná se o měření tzv. AMH = Anti-mülleriánského hormonu.
No vidíte, velmi jednoduchý způsob a přesto ne všechna CAR (Centra asistované reprodukce) toto měření poskytují… z vlastní zkušenosti musím říct, že někde vás nechají se stále dokola a dokola pokoušet o otěhotnění bez toho, aby vám toto jednoduché měření udělali, zatímco jinde je toto měření jedno z prvních vyšetření, které u nich absolvujete. A dle mého názoru je to logické – přeci je dobré vědět, jak na tom jste než se začne léčit, nebo ne?
Co je tedy ten AMH?
AMH je hormon produkovaný folikuly, tedy budoucími vajíčky ve vaječnících. Jeho hladina přímo souvisí s počtem těchto folikulů. Jedná se o tzv. Individuální ovariální rezervu.
Tedy: čím starší je žena ⇒ tím méně vajíček má k dispozici ⇒ tím nižší koncentrace AMH v krvi.
Pozor ale, jak je zmíněno níže, tím, že máme každá svou rezervu jinou, může se stát, že některá žena bude mít ve svých 25 letech „zásobu“ jako na pokraji menopauzy, naopak jiná žena ve 40 letech bez problémů přirozeně otěhotní. Každá jsme jedinečná a naše „zásoba“ je individuální.
Krásně tu „skluzavku“ vidíte na grafu níže:
Jak měříme AMH?
Měření AMH se provádí z krve. Může proběhnout v podstatě kdykoli, protože hladina AMH se během menstruačního cyklu nijak výrazně nemění. Výsledky jsou k dispozici cca do týdne.
Jaké jsou hodnoty AMH?
U získaných hodnot je vždy důležité, v jakých jednotkách je výsledek uveden. Počítá se buď v pmol/l nebo ng/ml.
Ideál: Maximální hodnoty dosahují ženy v cca 25 letech, kdy se hladina AMH pohybuje kolem 5 ng/ml.
Pozor!: Když klesne hodnota pod 2 ng/ml, je přirozené otěhotnění velmi obtížné, pod 0,3 ng/ml pak nelze dosáhnout ani s pomocí lékařů v CAR (Centrum asistované reprodukce).
Pozor! Vysoká hladina 2,41 – 17,1 ng/ml může znamenat PCOS = Syndrom polycystických ovarií!
Kolik zaplatím?
Zjištění AMH zatím není hrazeno pojišťovnou. Jeho ceny si individuálně určují jednotlivá CAR nebo lékaři, kteří je provádějí, a pohybují se mezi 600 – 1200 Kč.
Takže milé ženy…ze srdce vám přeji, aby ve chvíli, kdy se rozhodnete otěhotnět, bylo vaše AMH na optimálních hodnotách a zrcadlo vám ukázalo kulaté bříško!
S nadšením pomáhám budoucím rodičům „zkumavek“ na cestě za vytouženým miminkem. Nabízím nelékařský pohled ženy, která si sama touto náročnou cestou umělého oplodnění prošla a hodně se naučila. Díky svým zkušenostem nyní ukazuji ostatním, jak tuto cestu co nejlépe zvládnout a radím, jak snahu lékařu podpořit i vlastní iniciativou.
Jsem autorkou e-booku Umělé oplodnění aneb 7 zásad, jak celý proces co nejlépe zvládnout, Klidná mysl ve 3 krocích a 4 klíčové otázky k umělému oplodnění.