Podpořte jógou (nejen) IVF

Nudná a nezáživná jóga

Když mi někdo před mnoha lety řekl, abych cvičila jógu, představila jsem si nějaké nudné, pomalé cvičení, které mě ani nespotí, nezahřeje, natož abych si nějak vyrýsovala postavu…bohužel mě v tom ještě utvrdilo i to, že jsem měla tehdy tu smůlu, že lekce, kterou jsem navštívila, byla opravdu ne moc záživná a náročná….

To způsobilo, že jsem jógu na dlouhá léta odložila do šuplíku „nezajímavé, nenamáhavé“. A myslím si, že bohužel existuje dost takových lidí jako jsem já, kteří mají o józe podobné smýšlení právě díky takové zkušenosti, jakou jsem měla já před lety.

A přitom dnes, když mi opět přišla jóga do cesty, to celé vidím úplně jinak. Vnímám ji jako neuvěřitelnou cestu k sobě sama. Cestu, jak zharmonizovat celé svoje tělo, ale i duši. Cestu k vyrovnanosti, klidu, ale i pevnému a nebolavému tělu.

Vnímám ji jako lék, jako pomocníka v řešení různých životních situací. A díky své osobní zkušenosti vnímám u jógy i další, mnohem hlubší význam, a to, že může být pomocníkem na cestě za vytouženým miminkem.

Někdy mě napadne „škoda, že jsem ji tak nevnímala dříve, že jsem jí nepropadla a nepustila se do ní už tenkrát, možná bych pak nemusela absolvovat tolik umělých oplodnění…“ ale pak si uvědomím, že to tak prostě mělo být a je to dobře, protože díky tomu mám právě tyhle moje úžasné děti, co mám …. a za nic bych je nevyměnila….

Ale opravdu může jóga pomoct na cestě za vytouženým miminkem? Jsem přesvědčena, že ano. A to ať už se o něj snažíte přirozeně nebo kdy z určitých důvodů jdete cestou umělého oplodnění.

Smutná bilance

Bohužel to v dnešní době s plodností není úplně valné…přibývá párů, kterým se nedaří delší čas přirozeně počít a většinou končí na klinice v naději, že IVF je to jediné, co jim na cestě za vytouženým miminkem může pomoct. Jenže tam vám bohužel už nikdo neřekne

„…a co jste všechno už udělala pro to, abyste přirozeně otěhotněla?

Zkusila jste třeba jógu? Co tradiční čínská medicína? Nebo jste změnila životní styl?“.

Na klinice vás prostě jen ujišťují, že jen oni vám mohou pomoct dočkat se vytouženého miminka, že jinak to nejde. A ono to tak opravdu v některých případech i je…ale ne vždy je IVF to jediné možné řešení…

A pokud musíte řešit problém s početím s klinikou, je škoda, že vás ani neinformují, že by například praktikování jógy nebo nějakého speciálního cvičení mohlo úspěch umělého oplodnění výrazně zvýšit.

Nebudu se teď rozepisovat nad tím, jaká je dnešní společnost a kam to vše spěje, ale jedno je jasné…doba je rychlá, na nic pořádně není čas, pořád se za něčím honíme, někam spěcháme.

A abychom to všechno stihli, odbýváme se nedostatkem kvalitního jídla, nedostatkem spánku a odpočinku, pohybu; žijeme pod neustálým stresem a tlakem a neuvědomujeme si, že to vše má bohužel vliv nejen na naše zdraví a celkovou kondici, ale i v konečném důsledku na naši plodnost.

A tento skrytý vliv tohoto života o sobě většinou dá vědět až ve chvíli, kdy zatoužíme po miminku a ouha…ono to najednou nejde…. A protože čas běží, my jsme nedočkaví, jako téměř ve všem v našem současném životě, tak místo toho, abychom se zastavili, zamysleli se nad tím, co je špatně, co nám chybí nebo naopak přebývá, co bychom měli změnit, co udělat, pro to, aby se konečně zadařilo, utíkáme raději pro pomoc do center asistované reprodukce, kde nás samozřejmě ujistí v tom, že právě oni jediní nám můžou náš problém s neplodností vyřešit.

I já jsem počala s manželem své děti na klinice. Lékaři mě vyděsili, že s mojí diagnózou (více se dozvíte v „Můj příběh“) mám na přirozené početí téměř nulovou šanci. A protože jsem byla netrpělivá a už nechtěla dál čekat, skočila jsem do toho celého procesu rovnou po hlavě.

Je jóga opravdu pomocníkem (nejen) v neplodnosti?

Po těch letech jsem si došla k tomu, že ano. Jóga totiž ve své komplexnosti a dokonalé propojenosti může opravdu být pro mnoho žen, které skončily na klinice jako jediné naději pro vlastní miminko, pomocníkem ke zvýšení plodnosti, a pokud je pomoc lékařů opravdu nevyhnutelná, tak zvýšit šance na úspěch právě IVF.

A co je IVF? IVF je pro tělo obrovská fyzická a psychická nálož. Ládujeme do sebe různé hormony, abychom docílily toho, že budeme mít uspokojivý počet vajíček, ze kterých by mohlo vzejít naše vytoužené miminko.

Vše kolem je stres jako prase. Stres z toho, že nemůžeme přirozeně otěhotnět; z toho, jak to celé probíhá na klinice; z toho, jestli to dopadne; jestli to budeme schopni ufinancovat;…atd atd atd.

I kdyby nebyl žádný jiný problém na fyzické úrovni, tak tenhle stres dokáže všechno totálně zablokovat a zastavit. Může sám o sobě způsobit neplodnost, ale i být vážnou komplikací při její léčbě. A samozřejmě ovlivnit úspěšnost IVF.

A tady vnímám tu obrovskou moc jógy…právě v tom, že jóga totiž dokonale propojuje fyzické cvičení, práci s dechem a poznání svého nitra a mysli. Laicky řečeno, pravidelné a dlouhodobé cvičení má blahodárný vliv na stimulaci vnitřních ženských orgánů; zlepšení proudění krve do orgánů malé pánve; regeneraci tkání, buněk, nervů a orgánů a zpomalení jejich stárnutí; stimulaci ovulace u žen a zvýšení počtu spermií u mužů a na větší mentální vyrovnanost, a tím snížení stresu, který je hlavně při řešení neplodnosti pomocí IVF všudypřítomný.

Důkazem toho mohou být různé studie zabývající se vlivem jógy na plodnost. Na základě jedné z nich například vědci došli k závěru, že 55 % žen, které absolvovaly standardní léčbu neplodnosti a IVF a k tomu ještě navíc praktikovaly jógu jako součást léčebného programu, otěhotnělo po pouhých 10týdnech oproti ženám, které z léčby jógu vynechaly, a jejichž úspěšnost byla jen 20 %.

Existuje řada jógových pozic, které působí přímo na pohlavní orgány, jejich činnost i hormonální funkci, v józe najdete spousty technik, jak se zbavit stresu, uvolnit se a podpořit činnost právě těch orgánů a žláz, které jsou k reprodukci potřeba.

Jsem přesvědčená o tom, že jóga je opravdu pomocníkem proti neplodnosti. A pokud z nějakých důvodů musíte řešit problém s otěhotněním s klinikou, pak může výsledek a úspěch celého snažení podstatně zvýšit.

Je to jen na nás, abychom převzali iniciativu pevně do našich rukou.

A proto věřím, že toto povědomí o blahodárném účinku jógy nejen na plodnost žen, ale i mužů, nezůstane jen ukryto a zahrabáno někde ve složce „nezáživné“, právě třeba díky podobné zkušenosti, kterou jsem měla před mnoha lety s jógou já.

Namasté…

Napsat komentář

detizezkumavky.cz