Umím nový světový jazyk - IVFštinu.
AH PICSI(piksi) PGS (pídžíes), jejda… co to je za španělskou ves…
Snažím se rozumět co doktor říká, ale pořád nedaří se mi to chápat…
až mi z toho skoro oko tiká, jak musím v tom, co říká, tápat…😊
Tenkrát poprvé jsem si připadala jako tatar, který umí anglicky jen beer a how much 😊 Seděli jsme tehdy s manželem u našeho gynekologa a poslouchali, jak nám vypráví, co nás čeká, co budeme muset podstoupit a co ještě ne, protože se jedná teprve o první pokus…No upřímně, tomu, že nás čeká umělé oplodnění, co znamená třeba odběr vajíček nebo kultivace jsem ještě rozuměla, ale těm dalším zkratkám, metodám – to už vůbec ne…
Pan doktor byl velmi rychlý, moc se nezabýval detailním vysvětlováním a ani nesondoval, jestli vůbec chápeme a stíháme, o čem mluví. Prostě tak to bude. A my bohužel patřili k těm lidem, kteří z toho všeho byli tak trošku vedle, zaskočení, do čeho se to vlastně řítíme, doslova paralyzovaní tím, že musíme na umělé oplodnění a naše vytoužené miminko, jak nám několikrát zdůrazňoval, prostě nezvládneme sami….
Tohle všechno mělo pak za následek, že se nám jaksi vypnuly takové ty normální smysly, jako že „haló mluvíte o mně, nerozumím, můžete prosím zopakovat ještě jednou, protože jsem nepochopila? Ještě jednou? Ještě jednou?“
A tak jsme obrazně řečeno vyrazili na poznávací pobyt do neznámé země. Bez slovníku, bez znalosti jazyka, bez informací o tom, co je to za zemi a co všechno se tam dá vidět. Nedoporučuju! Sice se v té chvíli jednalo o první pokus, ale zrovna v případě umělého oplodnění se každý pokus počítá…ale to jsme pochopili až později…
Těch pojmů je opravdu strašně moc. Skoro jako nový světový jazyk. A tak jak se v nich vyznat? Jak jim porozumět? S odstupem času a po všech těch zkušenostech…,
abyste se neztratili v tom moři pojmů, doporučila bych Vám následující:
- než půjdete na první setkání, proserfujte si internet. Vypište si / vytiskněte ta „nová slovíčka“. Určitě se vyplatí a pomůže Vám na schůzce líp porozumět tomu, co lékař říká. Většina center má na svých stránkách vysvětlení a popis toho, co k umělému oplodnění patří…
- pročtěte různé diskuze, články na téma umělé oplodnění a zkušenosti s ním.
- na schůzce se nebojte zastavit pana doktora a prostě říct: nerozumím tomu, můžete mi to vysvětlit ještě jednou? Proč tahle metoda není vhodná pro nás? Proč ji nedoporučujete při prvním pokusu?
- nebojte se zeptat i několikrát – hodněkrát – tisíckrát – jde tu především o Vás, Vaše zdraví, Vaši budoucnost, Vaše peníze a proto máte právo rozumět a chápat vše, co Vás čeká, co podstupujete, jaký je výsledek.
- pan doktor není moc sdílný? Vidíte, že je nervózní, že spěchá? Je nevlídný, když se pořád ptáte? Zkuste mu vysvětlit Vaše pocity a to, proč potřebujete všemu rozumět .…a když nepochopí? Jsou i jiní doktoři…jiná centra…kde Vám rádi a ochotně vysvětlí vše, co chcete, ale hlavně potřebujete vědět k tomu, abyste se cítili klidněji…tak proč být tam, kde se Vám nelíbí…
Tak hodně štěstí při rozšiřování slovní zásoby nového jazyka 😊
S nadšením pomáhám budoucím rodičům „zkumavek“ na cestě za vytouženým miminkem. Nabízím nelékařský pohled ženy, která si sama touto náročnou cestou umělého oplodnění prošla a hodně se naučila. Díky svým zkušenostem nyní ukazuji ostatním, jak tuto cestu co nejlépe zvládnout a radím, jak snahu lékařu podpořit i vlastní iniciativou.
Jsem autorkou e-booku Umělé oplodnění aneb 7 zásad, jak celý proces co nejlépe zvládnout, Klidná mysl ve 3 krocích a 4 klíčové otázky k umělému oplodnění.