Hormonální stimulace v kostce

Jednoduchá definice

Pokud se ptáte, co to je hormonální stimulace, k čemu je, proč se vlastně berou hormony a jak, odpověď je vcelku jednoduchá….Smyslem hormonální stimulace je, aby se naše tělo pod zvýšenou dávkou hormonů vyburcovalo a vyprodukovalo větší počet vajíček než jen jedno. Tak tomu je většinou každý měsíc při přirozeném cyklu….

Cílem ovšem není získat co nejvíce vajíček, ale jejich dostatečný počet…a tedy alespoň víc než jedno…při jednom by to všechno totiž poněkud ztrácelo smysl…za optimální počet se považuje cca 10 folikulů, v nich cca 8 zralých vajíček, 6 z nich se oplodní, 3 se pak dobře vyvíjejí – samozřejmě může být ale u každé ženy jiné.

Jaké hormony a jak?

Hormonů, které je možné ke stimulaci použít, existuje celá řada a asi nemá smysl si je tady všechny vyjmenovávat ( to ani není v mých silách znát všechny na trhu). Výběr hormonů, jaké dávkování je potřeba, případně kdy hormony dávkovat, vám určí váš ošetřující lékař.

Toto jeho rozhodnutí by mělo být individuální a navržené přímo vám na míru. Podkladem jsou informace z úvodní konzultace a také z provedených vyšetření.

Píšu „mělo by být“ a budu věřit, že to tak opravdu na většině klinikách je. Bohužel jsem se totiž setkala i s tím, že jeden pan doktor mi ani neudělal žádné vyšetření, na nic moc se neptal a hned byl hotový s hormonální stimulací „na míru“. Ta mi spíš připadala jako univerzální cesta, kterou nyní využívají pro všechny, které na klinice léčí. Ale je to jen můj osobní dojem, přála bych si, aby mylný…

Lékař může tedy zvolit různé typy hormonální stimulace s různými léky, záleží na dané situaci. Může vybírat z hormonů, které jsou vyrobené chemicky (př. Gonal) nebo které jsou získané přirozenou cestou (tzv. gonadotropiny).

Hormony se aplikují například formou nosního spreje nebo injekčně buď tzv. perem s velmi malou až nepatrnou jehličkou nebo klasickou jehlou.

Mezi nejčastěji používané typy stimulace patří tzv. dlouhý protokol s agonisty a krátký protokol s antagonisty. V prvním případě velmi stručně a laicky řečeno si aplikujete nejdříve hormony, které jakoby „vaše tělo utlumí“ a následně další skupina hormonů ho vyburcuje tak, aby se urodil právě ten chtěný, optimální počet vajíček. V druhém případě si aplikujete hormony, které mají za úkol povzbudit tvorbu vajíček a jejich zrání hned od samého počátku.

Vše o aplikaci hormonů ( tedy jaký hormon, jaká dávka, atd..) se zaznamenává do tzv. stimulačním protokolu.

Na začátku stimulace vám lékař stanoví určité dávkování, které je ale během stimulace možné měnit dle aktuální situace – dávky se mohou snížit nebo zvýšit. Posouzení provede lékař na základě kontroly ultrazvukem.

V momentě, kdy folikuly dorostou do velikosti kolem 18 – 20mm, předepíše vám lékař závěrečnou hormonální injekci na vyvolání ovulace – tedy „dozrání“ vajíček a jejich uvolnění právě ve chvíli, kdy potřebujeme – v našem případě ideálně v den odběru vajíček.

Tady se asi nedá moc co rozporovat, přeci jenom nejsme všichni lékaři, a tak nám nezbývá než lékaři důvěřovat, že pro nás opravdu dělá to nejlepší. 

Ale dobré mít na paměti toto:

– Pokud máte pocit, že zvolená stimulace není „vám šitá na míru“, stůjte si za tím a ptejte se vašeho lékaře – „proč právě tento způsob stimulace? Proč právě tento protokol? Proč tyto hormony a dávkování?

Pokud máte pocit, že něčemu nerozumíte, zase se ptejte – „ Jak se správně píchá ten hormon? Jak se ředí? Jak se uchovává? Co se stane, když si ho zapomenu píchnout?…“ Vše vám samozřejmě vysvětlí buď lékař nebo sestra a také názorně ukáží, jak si například hormon k aplikaci připravit. Jenže těch informací je tolik (hlavně když se chystáte na svoji první hormonální stimulaci), že toho člověk lehce hodně zapomene a pak si není jistý, co a jak dělat.

Co mě pomáhalo, bylo to všechno, co mi lékař / sestra řekli (př. o tom, jak aplikovat hormon, jak ředit, jaký je postup, atd.) pak znovu nahlas zopakovat – ujistila jsem, že si to pamatuju správně a i líp zapamatovala, když jsem to slyšela nahlas…

– No a pokud doma zjistíte, že si vůbec nevíte rady, tak buď klidně na kliniku zavolejte a nechte si všechno znovu vysvětlit nebo můžete rovnou zajet na nějakou pohotovost nebo do  nemocnice. Tam vám injekci aplikují, pokud se vám nedaří nebo máte strach. (taky jsem to jednou tak řešila, když jsem si nedokázala píchnout injekci do svého pozadí 😊…

Důležité je, aby vše proběhlo v klidu a vy jste neměli zbytečný stres z toho, že jste něco neudělali dobře…

Kolik takových stimulací může vůbec člověk absolvovat?

No, na tuhle otázku je odpověď fakt těžká…to rozhodnutí je totiž hlavně na vás – kolikrát do toho půjdete, jestli 3x, 5x, 10x….víckrát. Od lékaře můžete dostat jen doporučení, ale jestli se jím budete řídit, je na vás.

Pokud byste totiž chtěli zkoušet štěstí, dokud to nevyjde, tak v podstatě můžete chodit z kliniky na kliniku a nikdo nebude mít přehled o tom, kolikrát jste to celé už absolvovali…Jenže….

Když se nad tím člověk zamyslí, mučit takhle svoje tělo není nic moc zdravého…tělo se vyčerpává, při více pokusech už ani tak na stimulaci nereaguje….Ptala jsem se na to jedné paní doktorky, které si moc vážím a důvěřuji jí,  a ta říkala, že vidí jako hraniční absolvovat hormonální stimulaci 4x. Pak už zvedá varovný prst…

Co lékař to bude ale určitě jiný názor, proto si musíte ty hranice dát vy sami a pokud se nedaří, hledat i jiné alternativy …protože tady jde především o vaše zdraví!

Držím moc palce a přeji tu správnou úrodu 😊

Napsat komentář

detizezkumavky.cz