Jelikož se jedná o zákrok v narkóze, i když jen krátké (cca 15 min), musíte si předem vyběhat předoperační vyšetření. Váš obvodní lékař vás vyšetří na základě výsledků krevních testů, moči a EKG a vyjádří se, jestli můžete nebo nemůžete zákrok v narkóze absolvovat.
Samozřejmě je možné absolvovat i bez narkózy, ale aspoň já jsem byla fakt ráda, že nevidím, co se na sále děje a hlavně….po stimulaci mě tak neskutečně bolelo břicho, že si nedovedu představit absolvovat to celé při vědomí…ale každý to může mít jinak, někdo třeba narkózu nechce nebo nemůže absolvovat, takže uvádím jen pro informaci, že jde i bez.
Na odběry se dostavíte ráno, důležité je přijít nalačno (od půlnoci nejíst a nepít, pokud možno i nekouřit 😊 )
Na většině klinik vám poskytnou nějakou košilku a ponožky, takže se nemusíte bát, ale pokud chcete mít klid, raději se na to zeptejte v den posledního ultrazvuku.
Odvedou si vás potom na pokoj, záleží na klinice, někde ho posdílíte s dalšími, jinde máte komfort samoty 😊.
Než jdete na sál, přijde anesteziolog nebo doktor a vysvětlí vám, co vás čeká ( i když to celé prospíte, je fajn vědět, co se bude dít). Ta sdílnost a ochota vysvětlování se může také lišit klinika od kliniky.
No pak se jde na to. Na klasickém ženském lehátku doktor nejdříve zkontroluje počet a stav folikulů a pak už nastupuje anesteziolog (Vždycky jsem si říkala, jak neusnu, ale vždycky jsem prohrála….a vzbudila jsem se až na lůžku na pokoji, když už bylo po všem…ještě že tak 😊).
Odběr se provádí tak, že vám doktor zavede do pochvy speciální ultrazvukovou sondu s jehlou, pomocí které odsaje přes poševní klenbu folikulární tekutinu. Ta je obsažená ve folikulu a do ní se při ovulaci uvolňují vajíčka. Celé při tom sleduje na ultrazvuku. Odsátá vajíčka pak putují k embryologovi, který má na starosti další kroky.