IVF – odběr vajíček

Taaaak…stimulace probíhá, injekce už pícháte bez nějakých větších problémů, chodíte k doktorovi na kontrolní ultrazvuk a blíží se den D – den odběru vajíček.

Co je odběr vajíček a jak se dělá?

Odborně se nazývá punkce oocytů. Setkáte se i se zkratkou OPU (ovum pick up), tedy po našem odběr vajíček.

Co se děje před odběrem?

Na začátku stimulace jste dostala stimulační protokol a v něm i termín první kontroly, jak stimulace zabírá, tzn, jestli na hormony reagujete nebo ne. Očekávaná reakce je, že se vám do kontroly vytvořilo více folikulů (uvnitř se nachází vajíčko, i když ne vždy tomu tak je) a dosáhly určité velikosti.

Kontrolních ultrazvuků absolvujete více a doktor při nich sleduje stav folikulů.  Důležitý je nejen jejich počet, ale hlavně jejich velikost.

Velikost folikulu má totiž zásadní význam pro rozhodnutí, kdy se odběr vajíček provede. Většinou se odběr provádí ve chvíli, kdy folikuly dorostly do velikosti kolem 18mm. Při této velikosti se totiž předpokládá brzká ovulace (prasknutí a uvolnění zralého vajíčka). Zpravidla se jedná o 11. – 13. den cyklu.

Aby ale nedošlo k ovulaci jindy, než ve chvíli odběru, doktor ji přímo naplánuje, tzn. zajistí, aby proběhla v předem stanovený termín. To se provede tak, že si v přesně určený den a hodinu píchnete poslední injekci na vyvolání ovulace. Je to zpravidla cca 34 – 36 hodin před plánovaným zákrokem.

Jak probíhá samotný odběr?

Jelikož se jedná o zákrok v narkóze, i když jen krátké (cca 15 min), musíte si předem vyběhat předoperační vyšetření. Váš obvodní lékař vás vyšetří na základě výsledků krevních testů, moči a EKG a vyjádří se, jestli můžete nebo nemůžete zákrok v narkóze absolvovat.

Samozřejmě je možné absolvovat i bez narkózy, ale aspoň já jsem byla fakt ráda, že nevidím, co se na sále děje a hlavně….po stimulaci mě tak neskutečně bolelo břicho, že si nedovedu představit absolvovat to celé při vědomí…ale každý to může mít jinak, někdo třeba narkózu nechce nebo nemůže absolvovat, takže uvádím jen pro informaci, že jde i bez.

Na odběry se dostavíte ráno, důležité je přijít nalačno (od půlnoci nejíst a nepít, pokud možno i nekouřit 😊 )

Na většině klinik vám poskytnou nějakou košilku a ponožky, takže se nemusíte bát, ale pokud chcete mít klid, raději se na to zeptejte v den posledního ultrazvuku.

Odvedou si vás potom na pokoj, záleží na klinice, někde ho posdílíte s dalšími, jinde máte komfort samoty 😊.

Než jdete na sál, přijde anesteziolog nebo doktor a vysvětlí vám, co vás čeká ( i když to celé prospíte, je fajn vědět, co se bude dít). Ta sdílnost a ochota vysvětlování se může také lišit klinika od kliniky.

No pak se jde na to. Na klasickém ženském lehátku doktor nejdříve zkontroluje počet a stav folikulů a pak už nastupuje anesteziolog (Vždycky jsem si říkala, jak neusnu, ale vždycky jsem prohrála….a vzbudila jsem se až na lůžku na pokoji, když už bylo po všem…ještě že tak 😊).

Odběr se provádí tak, že vám doktor zavede do pochvy speciální ultrazvukovou sondu s jehlou, pomocí které odsaje přes poševní klenbu folikulární tekutinu. Ta je obsažená ve folikulu a do ní se při ovulaci uvolňují vajíčka. Celé při tom sleduje na ultrazvuku. Odsátá vajíčka pak putují k embryologovi, který má na starosti další kroky.

Co se děje po odběru?

Po zákroku nějakou dobu odpočíváte na lůžku. Zase záleží na klinice, někde vás chodí kontrolovat sestra, někde vás napojí na přístroje, někde za vámi přijde ještě anesteziolog,…

Každopádně před odchodem domů dostanete zprávu s výsledky a lékař vám vše vysvětlí – kolik bylo vajíček, kolik jich bylo zralých a hlavně –  co bude dál. Dostanete předpis na léky – ty můžou být různé, ale téměř ve 100% budete užívat utrogestan, který se ve většině případů zavádí do pochvy 3x denně. Pokud bude IVF úspěšné, tak se užívá až do cca 12 týdne těhotenství ( od 12 tt přebírá jeho funkci již vytvořená placenta, jak mě informovala moje lékařka).

Co můžete po odběrech někdy cítit, je bolest v podbřišku, různé intenzity, je podobná jako před nebo při menstruaci. Pokud bude třeba, doktor vám předepíše  léky na bolest. Někdy můžete lehce špinit, ale to je normální.

Pokud by se ale váš stav nelepšil, ba naopak zhoršoval, přišla by například vysoká horečka, bolesti břicha by se zhoršovaly, břicho zvětšovalo, začala byste silně krvácet, atd. pak je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

A to je vše. Teď už jen čekat, jak proběhne oplodnění a kolik bude embryí na transfer.

Ještě ale jedna strašně důležitá věc na závěr:

není důležité mít mraky vajíček,  DŮLEŽITÁ JE jejich KVALITA!

Takže pokud budou třeba jen 2, 3, nevěšte hlavu, může to být někdy naopak výhra!

Napsat komentář

detizezkumavky.cz