Jak probíhá odběr spermií a jakou roli hraje kvalita?
Zase trocha teorie 😊
Kvalitní spermie jsou jedním z nejdůležitějších předpokladů úspěšného oplození… Kvalita pak určuje, jaký způsob odběru se nakonec při umělém oplodnění vybere a ve finále i jaká metoda.
Jestli jsou spermie kvalitní, se zjistí tak, že ještě před tím, než podstoupíte samotné IVF, půjde váš partner na kontrolní odběr.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala manuál, kde se posuzují jednotlivé parametry spermiogramu (=metoda na zjištění kvality spermií). Tyto hodnoty se v průběhu let stále přehodnocují, protože co si budeme povídat – kvalita pořád klesá a ten, který byl před 20 lety považovaný za lůzra, je dnes “plodný hřebec”.
Jen pro představu, v roce 1951 byla dolní hranice celkového počtu spermií v ejakulátu 80mil/ml, v roce 1964 ji WHO přehodnotila na 40mil/ml, v roce 1980 z toho bylo už jen 20mio/ml a dnes se považuje za dostatečné „jen“ 15mil/ml. Dost zásadní pokles, nemyslíte? Ano, bohužel kvalita stále klesá…☹
Nebudu se teď zabývat tím, proč to tak je…myslím, že si na to dokáže odpovědět každý sám.
Spermiogram
Takže provede se kontrolní odběr, kde se posuzují následující 3 důležité parametry:
- Počet spermií – velmi důležitá je koncentrace, tedy množství spermií v 1ml vzorku a také jejich celkový počet. Pro potřeby IVF se za normální považuje, když je v 1ml vzorku minimálně 15mio spermií a celkový počet je alespoň 40mio.
- Tvar neboli morfologie – znamená, že se hodnotí přítomnost různých defektů v oblasti hlavičky, střední části nebo bičíku. Za normální je považován vzorek, ve kterém alespoň 4% spermií jsou morfologicky normální.
- Pohyblivost neboli motilita – progresivně pohyblivých spermií (tzn. takových, které se pohybují a ještě k tomu směrem vpřed) by mělo být alespoň 32%, celkově pohyblivých pak alespoň 40%. Pokud by byla hodnota nižší, pak je třeba vyšetřit také vitalitu spermií (tj. kolik je živých a kolik neživých)
V kontrolním vzorku se posuzuje také pH, různé zdroje uvádí různé hodnoty, ale je to v řádu pH 7,2 – 7,8, viskozita (vazkost), shlukování spermií nebo přítomnost dalších buněk (= kulaté buňky – př. bakterie nebo bílé krvinky). Pokud by takových buněk bylo více, je potřeba provést další vyšetření. Hodnotí se také doba zkapalnění (tedy přeměna hustého gelu při ejakulaci na tekutinu).
Pro vaši představu zde uvádím příklad vyšetření spermiogramu – můžete vidět 2 sloupce s hodnotou – první je doporučením WHO, druhá hodnota je stanovená IVF centrem (může se stát, že se hodnoty IVF center mohou lehce lišit, záleží na tom, jak si každé určí pro své potřeby):
Závěrem spermiogramu pak může být, že vzorek obsahuje:
- normospermie – tzn., že měřené parametry jsou v mezích normy
- oligospermie – tzn., že ve vzorku je snížený počet spermií – tedy pod 15 mio/ml, což může znamenat snížení pravděpodobnosti oplození
- astenospermie – tzn., že spermie jsou méně pohyblivé, vyskytuje se vyšší procento defektních forem spermií
- teratospermie – znamená snížený počet spermií, které mají normální tvar
- azoospermie – v ejakulátu spermie chybí
- nekrozoospermie – spermie v ejakulátu jsou jenom mrtvé
- a jiné.
Jaké jsou způsoby odběru?
Standardní způsob získání spermií
Podle spermiogramu se určí způsob získání spermií. Odběr se většinou provádí “standardním“ způsobem, pokud jsou v ejakulátu alespoň nějaké spermie živé.
Před odběrem je ideální minimálně 2denní absence. Je to proto, aby byl objem co největší a zároveň byly i spermie kvalitní. Zase moc dlouhá abstinence (více jak 7 dní) se nedoporučuje, protože pak by vzorek obsahoval hodně starých a mrtvých spermií.
Odběr se provádí zpravidla v ten samý den, jako odběr vajíček. IVF centrum na to má speciální místnost, záleží na klinice, někde jen pokoj s časopisy, jinde celkem dobře vybavená videotéka…I když s většinou staršími “retro” filmy 😊 wifi je samozřejmě k dispozici, vlastní uložená / stažená sbírka povolená. 😊
Může se stát, že to někomu prostě v takovém prostředí nejde…pak tady je možnost – záleží jen na domluvě – se dohodnout s personálem, že do oné místnosti půjdete oba …vy místo časopisu nebo filmu😊
Pokud by ani tohle nefungovalo, jde vzorek odebrat doma do speciální sterilní nádoby a do max. 1hod přinést na kliniku.
Speciální způsoby získání spermií
Pokud spermiogram ukáže, že ve vzorku nejsou žádné spermie, a odběr “standardní” cestou by tedy neměl smysl, existují ještě speciální zákroky, jak je možné spermie získat. Jedná se o tzv.:
- PESA = v tomto případě se spermie odsají z kanálků nadvarlete tenkou punkční jehlou přes kůži šourku.
- MESA = tady se spermie odsají z uzavřených kanálků nadvarlete punkční jehlou při mikrochirurgickém řezu v kůži.
- TESE = při tomto zákroku se spermie operativně získají přímo z tkáně varlete.
A jak podpořit kvalitu?
Na internetu se dá najít mraky doporučení, rad a tipů…je třeba si jen vybrat…ale hlavně s rozumem 😊 …co já si myslím, tak správná strava, pohyb, odpočinek, radost z koníčků,… umí dělat zázraky…prostě klasika…ale osvědčená.
Ve všem, do čeho se váš partner pustí, je ale potřeba mít na mysli to, že spermie dozrává cca 72 dní, takže pokud chce zlepšit svůj spermiogram,
měl by se změnou začít alespoň minimálně 3 měsíce předem. Nic není hned a chce to trpělivost.
S nadšením pomáhám budoucím rodičům „zkumavek“ na cestě za vytouženým miminkem. Nabízím nelékařský pohled ženy, která si sama touto náročnou cestou umělého oplodnění prošla a hodně se naučila. Díky svým zkušenostem nyní ukazuji ostatním, jak tuto cestu co nejlépe zvládnout a radím, jak snahu lékařu podpořit i vlastní iniciativou.
Jsem autorkou e-booku Umělé oplodnění aneb 7 zásad, jak celý proces co nejlépe zvládnout, Klidná mysl ve 3 krocích a 4 klíčové otázky k umělému oplodnění.