3 důležitá fakta o kvalitě vajíček

Jsou lékaři, kteří vám řeknou, že ve vašem případě je IVF jediný způsob, jak se dočkat vytouženého miminka. A nic víc k tomu. Existuje ale i pár těch, kteří vám poradí, že byste nejdříve mohly zkusit i jiné způsoby, jiné cesty, jak podpořit schopnost otěhotnět. Těch je  bohužel výrazně míň.

A tak, pokud nezamrznete jako já 😊, když jsem se dozvěděla, že bez IVF to v žádném případě nepůjde, tak vám nezbývá nic jiného, než začít guglit a hledat všechny možné i nemožné informace, co dělat dál…a jak si s tím vším poradit…díky za gugl!

Trošku složité může být to, že informací na internetu je mraky a je někdy těžké se v nich zorientovat a vybrat si ty správné…pro vás relevantní.

Ale co zbývá, když se bohužel od doktorů ne vždy dozvíte vše, co byste měly vědět, než se rozhodnete pro IVF…

Dnes vám proto povím o 3 důležitých faktech týkajících se kvality vajíček, které byste měly vědět před IVF.

1. Kvalitu vajíček nelze ovlivnit.

Je pravda, že ve chvíli, kdy se narodíte, tak přicházíte na svět s celou svou zásobou vajíček. U každé ženy to je jinak, každá má ten balík jinak velký.

Je také pravda, že vaše vajíčka se tvoří ještě před narozením, tedy v době, kdy jste byly ještě embryjka.

A je také pravda, že pokud vám řekli, že „vajíčka už nejsou dobrá“, „jsou příliš stará“ a vy nezměníte nic ve vašem stravování, životním stylu, atd., pak vaše vajíčka zůstanou „stará“ a „nekvalitní“. A tady musím zdůraznit, že v té chvíli ani IVF nic nezachrání.

změna stravy a životního stylu pomůže otěhotnět

Je ale také pravda, že pokud vám řekli, že vaše vajíčka „jsou stará“, „nekvalitní“ a vy se rozhodnete udělat ve vašem životě změnu, pak výsledkem budou kvalitnější vajíčka, připravená na oplodnění a zdravé těhotenství.

Ptáte se proč? Není v tom nic složitého ani tajemného. Na svět sice přicházíte s celou svou zásobou vajíček, ale ta nejsou stejná jako ta, která se uvolňují každý měsíc při ovulaci. Jedná se pouze o jejich jakousi prvotní formu. To znamená, že v budoucnu mohou dozrát. Prozatím „spí“ a čekají na impuls, aby mohla začít růst a zrát.

A právě tady je ten velký rozdíl mezi zdravými a kvalitními vajíčky a těmi starými a nekvalitními!

To, co jíte, pijete, dýcháte, čemu jste vystaveni po celou dobu, kdy vajíčko zraje a než je uvolněno při ovulaci (špatné životní prostředí, stres, toxiny…), dělá obrovský rozdíl v jejich kvalitě a životaschopnosti a v jeho schopnosti být oplodněno. Tady můžete zamakat a ovlivnit jejich kvalitu a dočkat se zdravého těhotenství a zdravého miminka.

2. Když překročíte 40tku, měly byste uvažovat o darovaných vajíčkách.

Toto tvrzení je podobné tomu, co bylo napsáno výše. Pokud se vám nedaří otěhotnět nebo miminko odchází a vy neuděláte žádné změny ve svém životě, stravování, životním stylu a nezjistíte základní příčinu, pak se nic nezmění a vy opravdu budete potřebovat darovaná vajíčka.

Tvrzení, že kvalitu vajíček nejde změnit a že po 40ce budete potřebovat už jen darovaná vajíčka, se používala v době, kdy ještě věda věřila, že zdravý životní styl, doplňky stravy, atd…nemají žádný vliv na vaše tělo, protože vše je dáno geneticky.

Dnes se ale už v mnoha oblastech medicíny prokázalo, že to, co jíte, děláte pravidelně pro své zdraví, má opravdu velký dopad na vaše zdraví bez ohledu na vaše geny.

Tak například pokud kouříte, tak se vám zvyšuje pravděpodobnost různých plicních onemocnění, včetně rakoviny plic. Pokud denně spořádáte kbelík zmrzliny, tak určitě budete perfektním kandidátem na to být obézní a brzy dostat srdeční infarkt. Pokud každý den vypijete litr vína, tak si zaděláváte na nemoci jater,…atd.

Takže ano, co děláte, jíte, pijete… po dlouhé roky, velmi silně ovlivňuje vaše zdraví.

Koneckonců v poslední době už i některé „osvícené“ IVF kliniky posílají např. ženy více při těle, aby nejdříve něco udělaly se svou váhou, protože si uvědomují, že jinak bude otěhotnění téměř nemožné, ať už to je pomocí IVF nebo bez něj.

Slyšeli jsme už o kofeinu, alkoholu, kouření, ale například není moc známé, že problémy s početím mohou způsobovat také různé chemikálie, které jsou skryté například v pleťových krémech, make-upu, deodorantech, čistících prostředcích nebo třeba baleném jídle v supermarketu.

A co pak naše oblíbené elektronické hračky, jako iPady, telefony, počítače, které vysílají elektromagnetické záření, které může způsobit genetické mutace v těch nejrychleji dělících se buňkách, jako jsou vajíčka, spermie a embrya.

3. Pokud je vám 40, je IVF jedinou možností, jak otěhotnět.

Je evidentní, že tento výrok také vychází z již překonaného přesvědčení, že kvalitu vajíček nejde zlepšit. A určitě po tom, co bylo již řečeno výše, samy vidíte, že pokud neuděláte nic pro zlepšení kvality vašich vajíček, tak se nic nezmění.

Naopak, když si dáte čas, zjistíte, co je dobré a co není pro zvýšení kvality vašich vajíček, zařadíte tyto změny do svého života ve chvíli, kdy vaše vajíčka dozrávají, pak opravdu zvýšíte jejich kvalitu a IVF pro vás možná nebude jedinou možností, jak otěhotnět.

Tím samozřejmě neříkám, že se vždy IVF vyhnete. V určitých případech může IVF opravdu být jedinou možností, jak otěhotnět (např. pokud máte neprůchodné nebo chybějící vejcovody, váš partner má opravdu špatné spermie, atd.). Může, ale také nemusí, protože co si budeme říkat, někdy tělo dokáže neuvěřitelné věci a překvapí nás, i když všichni říkají, že to prostě není možné.

Co říct závěrem?

Tento článek není jen pro ženy 40+. Je pro vás všechny, které jste si vyslechly od lékařů, že bez IVF to prostě nepůjde ať už je důvod jakýkoliv.

Já vám tímto článkem chci dodat sílu a pevnou víru, abyste věřily samy sobě. Abyste důvěřovaly svému tělu a tomu, co děláte, a aby než se pustíte do IVF nebo darovaných vajíček, abyste využily a vyzkoušely všechny přírodní cesty a způsoby, jak otěhotnět…

A pokud opravdu nezbyde nic jiného, než IVF, tak se alespoň na tento pro tělo i mysl velmi náročný proces co nejlépe připravily.

Ze srdce přeji hodně štěstí!

Zdroj: https://natural-fertility-prescription.com/

Napsat komentář

detizezkumavky.cz