Otěhotnět s PCOS jedině pomocí IVF?

Než vám dám odpověď na tuto otázku, dovolte mi nejdříve trochu teorie o tom, co vlastně PCOS je a co je způsobuje.

PCOS neboli syndrom polycystických valejčníků je druh hormonální nerovnováhy. V nerovnováze mohou být hladiny ženských hormonů – estrogenu a progesteronu, mužských hormonů, ale i štítné žlázy nebo slinivky.

Pokud vše funguje, jak má, hypofýza stimuluje růst folikulů uvnitř vaječníků, ty rostou, zrají a pak prasknou a uvolní vajíčko. Zbytky z prasklého folikulu pak produkují progesteron, který stimuluje růst výstelky dělohy pro případ, že by došlo k oplodnění. Tím, že se zvýší produkce progesteronu, hypofýza zastaví stimulaci vývoje vajíček.

Pokud ale žena má PCOS, pak se folikuly z vaječníku nikdy neuvolní. Rostou pod povrchem, vytváří se stále znovu a znovu, protože hypofýza nemá signál k zastavení jejich tvorby. Oba vaječníky se pak časem naplní malými cystami – proto polycystické vaječníky, a tím se mohou zvětšit.

Typickým projevem je pak zastavení procesu ovulace, nepřítomnost menstruace, a tím nemožnost otěhotnět.

Jaká je příčina PCOS?

Příčin vniku PCOS může být spousty. Jak jsem psala v úvodu, jedná se o hormonální nerovnováhu, proto příčinou může být vlastně vše, co ji způsobuje. Na prvním místě zmíním dlouhodobý stres. Ano, to otřepané slovo, o kterém se stále mluví a o němž si častokrát myslíme, že se nás netýká. Naše tělo ale neoklameme. A pokud je dlouhodobě vystaveno stresu, pak se brání tím, že vyplavuje stresové hormony, které rozhodí a poškodí naše celé tělo, imunitní systém a problém je na světě.

Navíc tomu všemu nepřihrává ani náš životní styl, který vedeme, rychlý, uspěchaný život s nedostatkem kvalitního odpočinku, pohybu, spánku, vyvážené a plnohodnotné stravy…a mohla bych pokračovat dál…

Co tedy s tím, když toužíte po miminku?

Většina lékařů vám bohužel při této diagnóze předepíše léky a rovnou vás pošlou na umělé oplodnění. A pokud vy samy nezapátráte trochu více, tak se ani nedozvíte, že to není jediný způsob, jak řešit PCOS. I s PCOS je možné přirozeně otěhotnět, pokud se rozhodnete pro to samy něco udělat.

Jak jsem psala na začátku, jedná se o hormonální nerovnováhu, proto řešením je navrátit hormony zpět do rovnováhy a ideálně je v rovnováze udržet.

Jak to ale udělat?

Dovolte mi zmínit 2 způsoby – 2 cesty, které mohu za sebe s klidným svědomím doporučit a které jsou vyzkoušené, že opravdu fungují.

1. Cvičení hormonální jógy pro ženy

O Hormonální józe už jsem tady několikrát psala a promiňte mi, že ji zase zmiňuji, ale prostě musím. Hormonální jóga je přirozenou terapií, která byla vytvořena pro ženy všech věkových kategorií s problémy způsobenými hormonální nerovnováhou.

Hormonální jóga vám nejen zregeneruje všechny orgány v těle ( pro nás, když se snažíme otěhotnět, tak velmi důležité vaječníky), posílí imunitní systém, detoxikuje a omladí tělo, zklidní mysl, ale hlavně zoptimalizuje hladiny hormonů a zaktivuje činnost žláz zodpovědných za jejich produkci.

Tento neuvěřitelný účinek má Hormonální jóga proto, že se jedná o ucelenou sestavu speciálních cviků vycházejících z hatha jógy, kundalini jógy a tibetských technik práce s energií.

Používají se zde statické i dynamické jógové pozice, které intenzivně masírují orgány v dutině břišní ( pro nás důležité vaječníky), štítnou žlázu, hypofýzu; využívají se intenzivní dechové techniky, které podporují a zesilují účinek jógových pozic.

Další důležitou součástí jsou tibetské techniky práce s energií, které zesilují účinek jógových pozic a dechových technik na žlázy, které tvoří ženské pohlavní hormony tak, že cvičením vytvořenou energii dle potřeby zadržíme a pak přesuneme tam, kde ji potřebujeme – př. k vaječníkům, štítné žláze,..atd.

Poslední důležitou součástí je tzv. Joganidrá neboli jógový spánek, což je relaxace a terapeutická vizualizace, kdy dochází k psychickému odpočinku a regeneraci na základě rotace mysli po těle a našich emocích…

Vše je pak doplněné o dechové techniky, které nám pomáhají zbavit se stresu a napětí.

Propojením těchto technik se zvyšuje účinek celého cvičení, díky čemuž jsou výsledky při pravidelném cvičení viditelné v relativně krátké době ( v řádu několika měsíců – podle toho, co chcete léčit).

Jak konkrétně pomůže hormonální jóga při PCOS?

Jak jsem psala výše, pomocí těchto speciálních technik Hormonální jóga reaktivuje činnost vaječníků, štítné žlázy, hypofýzy, čímž je stimuluje ke správné funkci.

Hypofýza začne správně produkovat FSH (Folikulostimulační hormon), který stimuluje zrání folikulů, LH (Luteinizační hormon), který je zodpovědný za uvolnění zralého folikulu při ovulaci a následně způsobuje vznik žlutého tělíska, a Thyreotropinu, který stimuluje štítnou žlázu k tvorbě thyroxinu, který je zase zodpovědný za stimulaci vaječníků. Ty pak následně produkují správné hodnoty estrogenu a progesteronu, které společně kontrolují a ovlivňují menstruační cyklus.

Jak vidíte, vše je navzájem dokonale propojené.

Já sama sice PCOS netrpím, ale jedno vám povím – protože se snažím vždy doporučit jen to, co jsem sama na sobě vyzkoušela, udělala jsem si malý test u své gynekoložky, jak vypadá můj hormonální profil po pravidelném cvičení Hormonální jógy. A výsledky byly nejen pro mě ohromující. Hladiny hormonů jako mladice 😊, krásně mladistvě vypadající vaječníky…prostě nádhera.

Myslím si, že stojí za to nejdříve zkusit sama, co se dá a kdyby se přeci jen nepodařilo, tak pak teprve využít možnosti umělého oplodnění.

2. Hormonální restart těla

Před nějakým časem jsem absolvovala kurz Tajemství hormonální rovnováhy. Byla jsem naprosto nadšená. Kurz byl zaměřený na komplexní pohled na to, co vše způsobuje hormonální nerovnováhu a jak se tomu vyvarovat….a že je toho opravdu hodně…

Věděly jste, že například cukr je jednou z největších příčin hormonální nerovnováhy? Uvádí se, že průměrný člověk v ČR zkonzumuje přibližně 20 lžiček přidaného cukru denně!

Obrovský význam má zdraví střev – to, jak nám funguje náš trávicí systém, ale hlavně v jakém stavu jsou právě střeva.  A třeba  výše zmíněný cukr spolu se stresem, antibiotiky, chlorovanou vodou, nadměrnou konzumací masa,…ovlivňuje jejich zdraví, a tím i právě následnou hormonální rovnováhu / nerovnováhu našeho těla.

Slyšely jste už o xenoestrogenech? Xenoestrogeny jsou látky vyrobené člověkem v chemickém průmyslu a setkáváme se s nimi každý den. Vstřebáváme je kůží, dýcháme je, jíme je… ( vyskytují se např. v konzervačních prostředcích, kosmetických produktech jako jsou třeba krémy, šampony, deodoranty,…, v plastových obalech, osvěžovačích vzduchu,….nebo i v mase hospodářských zvířat konvenčně chovaných,…atd.). U žen pak způsobují nedostatek hormonu progesteronu, tedy estrogenovou dominanci.

A je toho ještě mnohem více….

Proto je velmi důležité dbát na to, čím se obklopujete, co jíte, jaký život vlastně vedete…

Pokud se chcete dozvědět více o tom, co můžete pro své tělo udělat, aby zažilo „hormonální restart“, pak se podívejte zde: https://katerinaburesova.cz/tajemstvi-hormonalni-rovnovahy/. Kačka je opravdovým odborníkem na toto téma a musím ze své vlastní zkušenosti říct, budete opravdu překvapeni z toho, co se od ní dozvíte.

Slíbená odpověď na závěr...

Je tedy možné otěhotnět přirozeně i pokud máte PCOS?

Ano, můžete přirozeně otěhotnět i při PCOS. 

Ta šance tady je, pokud se vám podaří dát své hormony do rovnováhy.

A proto ať už se chystáte otěhotnět nebo řešíte cokoliv jiného, pamatujte na jedno:

Nikomu jinému nezáleží na vašem úspěchu víc, než vám samotným. Proto musíte věřit samy sobě a snažit se udělat vše, co se dá, abyste se dočkaly vytouženého miminka.

IVF je cesta k miminku, ale neměla by být první volbou a ani náhodou není zárukou úspěchu.

Držím palce a budu moc ráda za vaše komentáře. Hodně štěstí!

Napsat komentář

detizezkumavky.cz