Oplodnění vajíček

O tom asi nejkrásnějším způsobu zplození lidského človíčka v tomto článku psát sice nebudeme, ale vysvětlíme si, jaké existují způsoby oplodnění používané v rámci IVF.

„Přirození oplodnění“

Prvním způsobem je pouhé odebrání vajíček, která se vloží do speciálního roztoku v Petriho misce spolu se spermiemi. Ponechají se vlastnímu osudu, nijak se jim nepomáhá a v podstatě se úspěch, zda dojde k oplodnění, nechá „na přírodě“.

Lékaři tento způsob dnes téměř nepoužívají, považují tento způsob za zastaralý a uvádí, že k úspěchu napomůže jen asi necelým 20% párů.

Na druhou stranu může být tato možnost alternativou pro ty, kteří se úplně nezžili s faktem, že jejich miminko bude „zplozeno v laboratoři“, a tak možnost nechat aspoň něco „na přírodě“ jim dává možná o trošku lepší pocit v celé té náročné situaci.

ICSI

ICSI neboli intracytoplazmatická injekce spermie je dnes asi z nejvíce používaných metod oplodnění vajíčka. Lékaři mikrojehlou vstříknou spermii přímo do středu vajíčka.

Tato metoda může pomoct tam, kde má například muž nízký počet spermií nebo jsou málo pohyblivé nebo také pokud bylo při punkci vajíček odebráno vajíček příliš málo. Je totiž potřeba jen jedna spermie a jedno vajíčko.

Uvádí se, že úspěšnost této metody je až 90%.

PICSI

PICSI neboli introcytoplazmatická injekce preselektované spermie funguje tak, že se vybere nejvhodnější spermie a ta se pak stejným způsobem jako u ICSI vpraví do vajíčka.

IMSI

IMSI neboli intracytoplazmatická injekce morfologicky selektované spermie jde ještě dál a vstříkne se do vajíčka ty morfologicky nejlepší spermie.

A jaká je cena?

Všechny tyto speciální metody snad s vyjímkou „Přirozeného oplodnění“ nejsou hrazeny pojišťovnami, platíte si je tedy nad rámec. Ceny jsou cca od 3000 – 5000 Kč, různí se na jednotlivých klinikách.

Co si tedy vybrat?

Jedna věc je samozřejmě doporučení lékaře. Ten by měl na základě výsledků všech vyšetření, které jste jako pár podstoupili, navrhnout postup vám šitý na míru a doporučit, co je pro vás vhodné a co ne.

Někdy se může stát, že vám lékař bude nutit snad vše, co dnes reprodukční medicína nabízí. Nebo naopak bude vaši situaci bagatelizovat a řekne, že se jedná teprve o první pokus, a tak není třeba přidávat nic navíc.

Jenže stejně tak jako i první pokus se počítá, tak i každá „nadstandardní“ položka stojí extra peníze. Proto bych vám doporučila následující:

Vyslechněte si lékařovo doporučení a nechte si ho důkladně vysvětlit! Pak si ponechte čas na rozmyšlenou, který využijte ještě vyhledáním dodatečných informací na internetu, ale hlavně se poraďte s partnerem a podle vašeho citu se rozhodněte, co cítíte, že bude to pravé, co vám pomůže k vysněnému miminku.

Držím palce!

Napsat komentář

detizezkumavky.cz